fbpx
Meslek Yüksekokulu

Staj/İşletmede Mesleki Eğitim

Makine Programı

AKADEMİK

MESLEK YÜKSEKOKULU

ZORUNLU STAJ / İŞ YERİNDE UYGULAMA

 

Üniversitemizde uygulanan zorunlu staj süreleri aşağıdaki şekildedir.

 

Meslek Yüksekokulu tüm programlarında Zorunlu Yaz Stajı süresi 30 iş günüdür. Yalnızca Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bölümlerinde Zorunlu Yaz Stajı bulunmamaktadır.

 

 • Fen-Edebiyat Fakültesinde yalnızca Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde 20 iş günü Zorunlu Yaz Stajı bulunmakta olup diğer bölümlerde Zorunlu Yaz Stajı bulunmamaktadır.

 

 • Güzel Sanatlar Fakültesi bölümlerinden Zorunlu Yaz Stajı süresi 30 iş günüdür.

 

 • Grafik Tasarımı bölümünde; (1) Ajans stajı ve (2) Matbaa stajı
  Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünde; (1) Tekstil Stajı (Baskı veya Dokuma) ve
  (2) Moda Stajı (Giysi) olmak üzere her bir alanda 15’er günden toplam 30 gün yapabilirler.

 

Çizgi Film ve Animasyon bölümü alanıyla ilgili dijital ajanslarda, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü ise restoran, otel, kafe, catering ve endüstriyel mutfak üretimi yapan gıda işletmelerinde 30 gün şeklinde yapılır.

 

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü için staj 6. Yarıyıl bitirildikten sonra başlar ve tek seferde gerçekleştirilir. Diğer Bölümlerde ise 4.yarıyıl bitirildikten sonra staja başlanabilir.

 

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Zorunlu Yaz Stajı süresi 30 iş günüdür. Ancak Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü ile Uluslararası İlişkiler İngilizce/Türkçe bölümlerinde Zorunlu Yaz Stajı bulunmamaktadır.
 • İletişim Fakültesinde Zorunlu Yaz Stajı süresi 30 iş günüdür.

 

 • Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde İşyerinde uygulama, 3. sınıfın yaz döneminde veya 4. sınıfta Uygulama Dersinin kayıtlandığı yarıyılda 28 iş günü olarak gerçekleştirilir.
 • Sağlık Bilimleri Fakültesinde Klinik ders uygulamaları Yüksekokul bölüm başkanlıkları tarafından yürütülmekte olup Arelkam tarafından herhangi bir staj işlemi yapılmamaktadır. Detaylar için danışman hocanız ile görüşebilirsiniz.
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programlarında 30 iş günü Doktora programlarında ise 60 iş günü klinik uygulama bulunmaktadır.

 

*Zorunlu Staj bulunmayan bölümlerde okuyan öğrenciler isterlerse Gönüllü olarak staj yapabilirler.

*Detaylı bilgi için ilgili Fakülte/Yüksekokul staj yönergesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

GÖNÜLLÜ STAJ

 

Üniversitemizin tüm Fakülte/Yüksekokul ve bölümlerinde okuyan öğrenciler isterlerse gönüllü staj yapabilirler. Gönüllü staj süresi boyunca İş Kazası ve Meslek Hastalığı sigortası işlemleri Üniversite tarafında yapılmakta olup bunun için “arelkariyer.arel.edu.tr“ öğrenci sayfasından gerekli olan tüm staj işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

 

*Detaylar için linkte bulunan Staj işlemleri kılavuzundan yardım alınız.

 

MYO SAĞLIK BÖLÜMLERİ KAMU/DEVLET HASTANELERİ STAJ YERLEŞTİRME SÜRECİ

 

MYO Sağlık bölümlerinden (Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Protez Teknolojisi, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri)  Zorunlu yaz stajı yapacak olan öğrenciler her yıl Şubat ayında başvuruya açılan T.C.Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda Üniversite Kariyer Merkezlerinin de katılımcı olduğu Kariyer Kapısı Ulusal Staj Programı üzerinden başvuru yapabilirler.

 

Ulusal Staj Programı tüm öğrencilerimizin başvuru yapabileceği bir staj platformu olmakla birlikte özellikle Sağlık Bölümü öğrencilerimizin Kamu/Devlet hastanelerine zorunlu yaz stajı başvurusu yapabilmelerine ve Kamu/Devlet hastanelerinde staja yerleşebilmelerine imkan sağlamaktadır.

 

Kamu/Devlet hastaneleri Kariyer Kapısı dışında öğrencilerden farklı bir yolla başvuru almadığından zorunlu yaz stajı yapacak sağlık bölümü öğrencilerimizin Ulusal Staj Programına mutlaka başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Ulusal Staj Programı başvuru zamanı her yıl Şubat – Mart aylarında olmakla birlikte başvuru tarihleri kesinleştiğinde öğrencilerimizi duyuru kanalları vasıtasıyla ayrıca bilgilendireceğiz.

 

ARELKAM STAJ İLANLARI VASITASIYLA ÖĞRENCİLERİN DESTEKLENMESİ

 

Arelkam zorunlu staj / yerinde uygulama yapacak öğrenciler için çözüm ortağı olduğu firmaların staj ilanlarını Arelkariyer web sayfası ilanlar bölümünde duyurmaktadır. Öğrencilerimiz staj ilanlarına başvuru yaparak kabul edilmesi halinde stajlarını ilgili firmalarda yapabilmektedir. Arelkam tüm öğrencilere ilanlar vasıtasıyla staj yeri bulma konusunda destek olmaktadır.

 

*Öğrencilerimizin ilanlara başvuru yapabilmeleri için Arelkariyer’e öğrenci girişi yaparak güncel özgeçmişleriyle başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

STAJ İŞLEMLERİ

 

Zorunlu veya Gönüllü Staj yapacak öğrenciler, staj yapacağı firma ile anlaştıktan sonra staj işlemleri için  “ arelkariyer.arel.edu.tr “ öğrenci sayfasına üye olmalıdır. Üye olan öğrenciler, öğrenci girişi yaptıktan sonra “ STAJ > STAJ BAŞVURUSU ” sekmesinde yer alan başvuru işlemlerini “ Staj İşlemleri Kılavuzu ” yardım alarak gerçekleştirebilirler. Staj başvuru işlemleriyle ilgili tüm detaylar kılavuzda bulunmakta olup staj işlemlerinizi bu kılavuzdan faydalanarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 

Staj işlemleri son aşaması olan 4. adımda bulunan Staj Onay Formunun/Staj Sözleşmesinin bir nüshasını firmadan onaylı bir şekilde staj başlangıç tarihinden en az 10 iş günü önce Arelkam’ a teslim etmeyen öğrencinin sigorta işlemleri başlamayacağından, stajı yapması durumunda da yapılan staj geçersiz sayılır

*Staj İşlemleri Kılavuzu

 

ZORUNLU STAJ / İŞYERİNDE UYGULAMA KURALLARI

 

Zorunlu staj yapacak öğrencilerin staj sürecinde herhangi bir sorun yaşamamaları için staj kurallarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Zorunlu Yaz Stajı/İş Yerinde Uygulama yapacak tüm öğrenciler “arelkariyer.arel.edu.tr“ adresinden tüm staj işlemlerini tamamlamalı ve staj onay formunun/staj sözleşmesinin onaylanmış bir nüshasını staj başlangıç tarihinden en az 10 iş günü önce Arelkam ofislerine teslim etmelidir.

 

Staj onay formunda/Staj sözleşmesinde yazılı staj başlangıç ve bitiş tarihleri arasında staj sigortası yapıldığından bu tarihler dışında staj yapılamaz ve yapılması durumunda geçersiz sayılır.

 

Zorunlu Yaz Stajı/İş Yerinde Uygulama yapan öğrencilerin, staj süresi boyunca devamsızlık hakkı bulunmamaktadır. Yalnızca mücbir sağlık sorunları nedeniyle tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınan sağlık raporu ile mazeretli devamsızlık yapabilir. Raporlu olunması durumunda Arelkam’ a bildirilmeli, raporlu olunan eksik günler staj bitiş süresinin sonuna eklenerek eksik gün sayısı kadar staj yapılmalıdır.

 

Öğle tatili hariç günlük yedi buçuk saatten az staj yapılamaz. Yarım günlük çalışmalar stajdan sayılmaz. Pazar günleri, resmi tatil günleri staj yapılamaz ve staj yapılması durumunda da kabul edilmez. Yarıyıl içinde ‘İş Yerinde Uygulama’ yapan öğrenciler ayrıca ders ve sınavların olduğu günlerde de staj/uygulama yapamazlar.

 

Zorunlu Yaz Stajı hafta içi 5 tam günden az yapılamaz. Firma Cumartesi günleri tam gün çalışıyorsa Cumartesi günleri de staj yapılabilir. Ancak yaz okulundan ders alan öğrenciler haftanın 3 tam günü staj yapmak şartıyla yaz okulu ile birlikte staj yapabilirler.

 

STAJ DEFTERİ TESLİM SÜRECİ

 

Staj defteri yalnızca Zorunlu Staj/İş yerinde uygulama yapan öğrencilere verilir ve bu öğrenciler tarafından doldurulması zorunludur. Staj işlemlerini tamamlayan öğrenciler “ arelkariyer.arel.edu.tr “ sayfasında “Staj Durumu“ sekmesinden adlarına düzenlenen staj defterine ulaşabilirler. Staj defteri, zorunlu staj yapan öğrenciler tarafından eksiksiz olarak doldurulmalı ve firma yetkilisine tam ve eksiksiz olarak onaylatılmalıdır. Staj defteri teslim süresi fakültelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Staj defterleri ilgili Fakülte/Yüksekokul staj yönergesinde belirtilen sürede Arelkam ofislerine teslim edilmelidir. Aksi durumda staj defteriniz kabul edilmeyebilir.

 

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Öğrencileri, İş Yerinde Uygulama dersinin kayıtlandığı yarıyılın Final sınavlarına kadar uygulama dosyasını Arelkam’ a onaylattırdıktan sonra öğrencisi olduğu Bölüm Başkanlığına teslim edecektir.

 

*Staj Defteri doldurma kuralları hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

*Staj Defteri Teslim Süreleri hakkında bilgi için Fakülte/Yüksekokul Staj Yönergelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

*STAJ ile ilgili Sıkça Sorulan Sorulara  Staj SSS ulaşabilirsiniz.

 

ANLAŞMALI OLDUĞUMUZ FİRMALAR

Çetin Cıvata A.Ş.
Nokta Makine A.Ş.
Varlık Makine A.Ş.
Effe Endüstri A.Ş.
Tekyaz A.Ş.
Tezmaksan A.Ş.
İto Kilit A.Ş.
ORS Rulman A.Ş.
Say Lab Laboratuvar Ekipmanları ve Cihazları A.Ş.

Program Hakkında

Meslek Yüksekokulu Duyurularıİstanbul Arel Üniversitesi

Duyurular, Haberler, Etkinlikler

Arel Duyurular


 

 

Arel Etkinlikler


 

 

Basında Arel


 

 

Arel Haberler