fbpx

Üniversitemizde Uluslararası Yapay Zeka Kongresi

Üniversitemizde Uluslararası Yapay Zeka Kongresi

03.06.2024

Üniversitemiz İletişim Fakültesi tarafından I. Uluslararası İletişim, Teknoloji, Sanat ve Tasarım Kongresi (ICTADC 2024) kongresi düzenlendi. “Yapay Zeka ve Kültür Üretimi” temasıyla düzenlenen ve farklı disiplinleri bir araya getiren kongre de Dünyaca ünlü dijital kültür ve medya teorisyeni Prof. Dr. Lev Manovich’in baş konuşmacı olarak yer aldı.

İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde, 29-30 Mayıs 2024 tarihlerinde çevrim içi olarak düzenlenen I. Uluslararası İletişim, Teknoloji, Sanat ve Tasarım Kongresi (ICTADC 2024), “Yapay Zekâ ve Kültür Üretimi” temasıyla farklı disiplinleri bir araya getirdi.

Kongrede, dijital kültür, yapay zekâ ve popüler kültür, yapay zekânın dijital platform ve popüler kültürde dönüşümü, yapay zekânın sektörel uygulamaları, etik ve gözetim konularındaki etkisi, sosyal medyada yapay zekâ kullanımı ile yalan haber üretimi, dezenformasyon, veri görselleştirme, sürdürülebilirlik, eko eleştiri ve dijital dönüşüm, dijital sanatlar, mimari, sağlık ve sinema odaklı değişimler üzerine en güncel çalışmalar tartışıldı.

Kongre Düzenleme Başkanı ve aynı zamanda moderatör Doç. Dr. Begüm Aylin Önder açılış konuşmasında kongre hakkında bilgiler verdi. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Biber ise kongrenin önemine değinerek katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

“Bu Kongrenin Böyle Bir Dönemde Yapılması Çok Önemli”

İstanbul Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A.Ercan Gegez, yapay zekanın hayatımızın her alanında yer almaya başladığını ve her gün yeni bir gelişmeyle karşılaştığımızı ifade ederek kongrenin bu dönemde yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. A. Ercan Gegez; “Öyle güncel bir kongre ki yapay zekâ konuşmadığımız hiçbir gün yok. Her tarafta değişiklik beklediğimiz, yarın ne olacağını bilmediğimiz kaotik ama bir taraftan da heyecanlı bir ortamdayız. Yeni mesleklerin ortaya çıkacağı, birçoğunun ise ortadan kalkacağı pek çok söylemle karşılaşıyoruz. Bu kongrenin böyle bir dönemde yapılması çok önemli.” şeklinde konuştu.

Açılış Konuşmalarının Ardından Kongre Çeşitli Oturumlarla Devam Etti

Açılış konuşmalarının ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırık “Yapay Zekâ ve Medyanın Geleceği” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Kongre akışının Doç. Dr. Kenan Duman tarafından ilan edilmesinden sonra kongre birbirinden farklı oturumlarla başladı.

Kongrenin en ilgi çeken kısmı, Türkiye saatiyle 20:00’de Sanatçı, Yazar, Dijital Kültür ve Medya Teorisyeni Prof. Dr. Lev Manovich’in “Artificial Aesthetics: AI, Aesthetics and Visual Culture” başlıklı konuşması oldu. Yüksek ilgi gören bu konuşmada, dinleyiciler arasında birçok bilim insanı ve sanatçı yer aldı. Dinleyiciler arasında Jeff Jarvis’in de bulunduğu görüldü.

Kongrenin ikinci gününde, sanatçı ve tasarımcı Bager Akbay “Sanat ve Siberetik” üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından CBS International Business School’dan Prof. Micheal Schwertel “Artificial Intelligence’s Role on Modern Journalism, Marketing, Ethics and Culture” başlıklı konuşmasıyla yer aldı. Institute for Serbian Culture’dan Prof. Dr. Nenad Peric ise “Digital Culture and Digital Arts: Sectoral Applications of Artificial Intelligence” başlıklı konuşmasıyla kongrede yer aldı. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör’ün “Digitalization, Cultural Industry and Popular Culture” başlıklı konuşmasının ardından iki panel düzenlendi.

İlk panelde, School of Creative Media Bahrain Polytechnic’ten Dr. Vasileios Paliktzoglou “The Impact of Artificial Intelligence in the Creative Sector: Spotlight on Higher Education” başlıklı konuşmasıyla; Innovation Hive’den Vasiliki Markou “Fitting Culture into the Digital Age: The Role of the EU Funding Programmes” başlıklı konuşmasıyla devam etti.

Türkçe ve İngilizce oturumların olduğu kongre Türk iletişim camiasının önemli isimlerini de ağırladı. Doç. Dr. Begüm Aylin Önder’in moderatörlüğünde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erkan Saka “Yapay Zekâ Veri Setlerinin Önemi” başlıklı konuşmasıyla; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Yengin “İletişim Teknolojisi ve Geleceği” konuşmasıyla; Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nilgün Tutal “Yapay Zekâ ve Yeniden Kültür Üretimi” başlıklı konuşmasıyla; Myra Ajans Yöneticisi Rauf Kösemen “Bir Zihin Protezi Olarak Yapay Zekâ” başlıklı konuşmasıyla yer aldı. Çok sayıda önemli katılımcıya ev sahipliği yapan bu kongre, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın kapanış konuşmasıyla başarıyla tamamlandı. Kongre eş başkanı Doç. Dr. Kenan Duman ve Kongre Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Enes Dönmez’in teşekkür konuşmalarıyla program sona erdi.

“Çağlar Boyunca Sanat Sergisi Yoğun İlgi Gördü”

YouTube üzerinden de canlı olarak yayınlanan kongre kapsamında ayrıca çevrim içi “Çağlar Boyunca Sanat” temasıyla bir sergi düzenlendi. Ulusal ve uluslararası düzeyde görsel alanlarda üretim yapan tasarımcılar ve sanatçıların eserlerinin yer aldığı sergi katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.