fbpx

Arel Üniversitesi 100. Yıl Kutlaması ile Coştu

Arel Üniversitesi 100. Yıl Kutlaması ile Coştu

30.10.2023

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Üniversitemizde coşku ile kutlandı.

Tüm ülkede olduğu gibi Üniversitemizde de coşku ile kutlanan Cumhuriyetimizin 100. Yılı bando ekibinin gösterisi ile başladı. Etkinlik, bando ekibinin üniversite turu atarak katılımcıları davet etmesinin ardından İstanbul Arel Üniversitesi Konferans Salonu’nda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinliğe Üniversitemiz Onursal Başkanı Kemal Gözükara, Mütevelli Heyet Başkanı Özgür Gözükara, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ercan Gegez, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ergül Berber, Prof. Dr. Enver Duran, Prof. Dr. Hüseyin Gün, Oyuncu-Tarihçi-Yazar Pelin Batu, Üniversitemiz Genel Sekreteri Mustafa Kılıçaslan, Üniversitemiz fakülte dekanları,  akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Üniversitemiz İletişim Ofisi ile Uluslararası Stratejik Araştırmalar Uygulamalar ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan Cumhuriyet videosu izleyenleri duygulandırdı. Video gösterisinin ardından programda konuşan Prof. Dr. Ercan Gegez;

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Bu özel günde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Cumhuriyetimizin kuruluşu için mücadele eden tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyorum. Cumhuriyet Türkiye’nin bağımsızlığını ve egemenliğini temsil eden en önemli değerimizdir. Cumhuriyet halkın kendi kendisini yönetmesini sağlayan kıymetli bir yönetim şeklidir. Bu nedenle cumhuriyet demokrasi ve özgürlüğün en önemli güvencesidir. Atatürk eğitim alanındaki devrimleriyle Türkiye’yi çağdaş bir eğitim sistemine kavuşturmayı amaçlarmış bu devrimlerle Türkiye’nin eğitim sisteminin laik, bilimsel ve demokratik temellere oturtulmasını sağlamıştır.  Atatürk’ün eğitim alanındaki devrimleri Türkiye’nin eğitim sisteminin çağdaşlaşmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu devrimler sayesinde Türkiye’de eğitime erişimin yaygınlaşması eğitim kalitesinin artması eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması gibi gelişmeler yaşanmıştır. Cumhuriyetimizin 100. Yılı Türkiye için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yıl Türkiye’nin geçmişine ve geleceğine bakması için bir fırsattır. Cumhuriyet demokrasi ve özgürlüğün güvencesidir. Ortak değerimizdir. Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan bizler sorumluluğumuzun bilinciyle Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhuriyeti çok seviyoruz. Yaşasın Cumhuriyet!” şeklinde konuştu.

Pelin Batu; “Cumhuriyet Ülkemizin Aydınlanma Projesidir”

Cumhuriyetin kadın hakları bakımından önemli bir rolü olduğunu ifade eden Oyuncu ve Tarihçi Yazar Pelin Batu “Cumhuriyet ve Kadın” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Pelin Batu; “Cumhuriyeti, cumhuriyetin felsefesini, cumhuriyetin ne anlama geldiğini tek tek sorsam eminim pek çoğumuz benzer duygular besliyoruzdur. Ülkemizin aydınlanma projesidir aynı zamanda Cumhuriyet. Bizim kadın erkek birlikte bu ikinci yüzyılda bambaşka bir mücadele vermemiz gerekiyor. İlkokul çağlarından itibaren Kurtuluş Savaşı zamanlarını anlatırken kadınların almış olduğu rolün öneminden bahseder. Nice kadınımız donarak ölmüş, nice kadınımız cephe de hayat vermiş. Mustafa Kemal Atatürk’ün konuşmalarına bakıyorsunuz; her yerde mülakatlarında kadın ve erkek eşit olmazsa o toplum eksik bir toplumdur diyor. O toplum ileriye gidemez diyor ve bunu çok erken bir tarihte yapıyor. Mustafa Kemal sadece iyi bir asker değil. Aynı zamanda gerçekten de pek çok sosyal bilime dokunan ve inanılmaz araştırma yapan Samsun’a giderken bile cephanelik sandığının içine kitap dolduran bir insan.” dedi.

“Cumhuriyetin İlk Partisi Kadınlar Fırkasıdır”

Sunumunun devamında kadınların demokrasi için verdiği mücadeleye değinen Pelin Batu, Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınların başrolde olması için önemli çalışmalara imza attığını vurguladı.

Oyuncu ve Tarihçi Yazar Pelin Batu; “Önce Aydın’da bir kadın muhtarımız seçiliyor. İlk yaptığı şeylerden bir tanesi de bu kıraathaneleri kapatıp orada düşüne kuruluşu gibi bugün sivil toplum kuruluşlarını kurması. 1933-34ve 35 istikrarlı bir şekilde hem akademide hem siyasette hem hukukta kadınların görülmesi çok kıymetli. Mustafa Kemal ve kurmaylarının bu kadın meselesine dirayetli olması, ısrarcı olması tabii ki çok önemli. Ama bu arada da kadınlarımızda boş durmuyor. Neziye Muhittin ve 13 tane arkadaşı Türkiye’nin ilk partisini kuruyorlar.  Cumhuriyet Halk Fırkası olarak bilinir ama Kadınlar Fırkası’dır CHP’den önce kurulan. Neziye Muhittin ve arkadaşları tıpkı Halide Edip gibi miting alanlarında, evlerde, çay partilerimde, sokaklarda müthiş bir dirayetle, müthiş bir cesaretle onları yok sayan, onları görmezden gelen pek çok insana rağmen büyük bir mücadelenin içine giriyorlar ve ilk partimizi kuruyorlar.

Kurtuluş Savaşı ve sonrasın kadınlar gerçekten her anlamda toplumun yeni genç cumhuriyetin müthiş bir temele oturtulması, kültür ve yeni bir yaşama biçimi ile çağdaş ve özellikle eğitime önem veren, demokratik bir ulus devleti inşa edilirken Atatürk’te arkadaşları da kadınların hep başrolde olması gerektiğini iddia ediyorlar. “ ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Vals Gösterisi ve Müzik Dinletisi

Program Pelin Batu’nun konuşmasının ardından Vals Gösterisi ile devam etti. Üniversitemiz Müzik Kulübü ve Tiyatro Kulübü koro ile salonu coşturdu. Müzik dinletisinin ardından etkinlik 100. pastasının kesilmesi, toplu fotoğraf çekimi ve kokteyl ile sona erdi.

“Atatürk Tablosu ve Hatıra Defteri Yoğun İlgi Gördü”

Üniversitemiz Fotoğrafçılık Kulübü tarafından İstanbul Arel Üniversitesi ailesinin yer aldığı Atatürk portresi katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Etkinliğe katılan İstanbul Arel Üniversitesi ailesi fotoğrafta kendisini aradı. Aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. Yılı için hatıra defterini dolduran katılımcılar duygusal anlar yaşadı.

İstanbul Arel Üniversitesi olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılını gururla kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve bu uğurda fedakârca savaşarak mücadele eden isimsiz kahramanlarımızı minnetle anıyoruz.