fbpx

AREL Üniversitesi Tıp Fakültesinin İlk Öğrencileri Önlük Giydi

AREL Üniversitesi Tıp Fakültesinin İlk Öğrencileri Önlük Giydi

16.02.2021

AREL Üniversitesi Tıp Fakültesinin İlk Öğrencileri Önlük Giydi

İstanbul AREL Üniversitesi TIP Fakültesi 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni Cevizlibağ Yerleşkesinde gerçekleştirildi. Törene İstanbul AREL Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Başkanı Kemal Gözükara, Mütevelli Heyet Başkanı Özgür Gözükara, Rektör Prof. Dr. Ali Argun Karacabey, TIP Fakültesi dekanı Prof. Dr. Enver Duran, Rektör Yardımcısı Ergül Berber, Memorial Hastanesi CEO’su Uğur Genç ve çok sayıda akademisyen, öğrenci ve aileleri ile basın mensupları katıldı.  Törende konuşmalarını gerçekleştiren öğrencilerin heyecanı salonda duygusal anlar yaşattı.

Tören Sosyal Mesafeye Uygun Olarak Düzenlendi

Cevizlibağ Yerleşeksinde gerçekleştirilen törende sosyal mesafe ve hijyen kuralları öne çıktı. Oturma düzeninin pandemi kurallarına göre hazırlandığı törende sağlık açısından herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.

Prof. Dr. Ali Argun Karacabey: Fakültenin İlk Öğrencileri Olarak Tarihe Geçtiniz

Törende konuşmasını gerçekleştiren İstanbul AREL Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Argun Karacabey, “Dışarıdan bakınca burası bayram yeri gibi. 2021’in Şubat ayındayız. Her şey beklendiği gibi olsaydı. Bu yıl tıp fakültesinden ilk mezunumuzu vermemiz gerekirdi. Bu İstanbul AREL Üniversitesi’nin hakkıydı. 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk üniversite reformunu yaptı. Atatürk gibi eğitime çok düşkün bir insanın Cumhuriyeti kurduktan sonra niye 10 yıl üniversite reformunu bekledi diye düşünmüşsünüzdür tahmine diyorum. Aslında bekledi kelimesi yanlış. 10 yıl boyunca hazırlandı. Üniversite kelime anlamıyla birliktelik demek. Öğrencilerin birlikteliği anlamında kullanılır. Daha sonra hocaların birlikteliği diye kullanılmıştır. Daha sonra bu anlayış hoca-öğrenci birlikteliği diye evrilmiştir. Günümüzde artık bu hoca-öğrenci diye değil, disiplinlerin birlikteliği olarak kabul ediliyor. Atatürk de bu yaklaşım içinde önce fakülteleri kurdu. 1933’te İstanbul üniversitesini kurdu. Cumhuriyet’in ilk üniversitesi olarak da 1939’da Ankara Üniversitesi kuruluyor. Ama bu tarihe kadar da fakülteler kuruluyor ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Argun Karacabey sözlerini şöyle sonlandırdı: AREL Üniversitesine baktığımızda da bu sene inşallah 13. yaşımızı tamamlayacağız. Bugüne, Tıp Fakültesi kuruluna kadar. Sağlık disiplininde önemli bölümlerde sağlıkçı yetiştirdi. Sağlığı bir organ-kol gibi düşünürsek. Tıp fakültesi sadece parmakları ve elini oluşturuyordu. Oraya kadar uzvu tamamlamıştık. Gerekçesini ve nedenini çok anlayamadığımız nedenlerle bugüne dek ötelendi. Fakültemize bu yıl kavuştuk. Şunu düşünmek lazım. Her şerde bir hayır vardır. Bu sene 7 öğrenciyle başladık. 7 öğrencinin adı İstanbul AREL Üniversitesi tarihine adını yazdırdı. Güzel bir başarıyı elde edeceğiz. Umut ediyorum. Bundan sonra başımız dik alnımız açık yürüyeceğiz. Görevinize başladığınızda önemli bir sağlık personeli olmanızı ümit ediyoruz. Bu fakültenin ilk öğrencileri olarak çok önemli bir ana şahitlik ediyorsunuz. Güzel bir başarıyı elde edeceğiz. Umut ediyorum. Bundan sonra başımız dik alnımız açık yürüyeceğiz.

İstanbul AREL Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Başkanı Kemal Gözükara: Topluma Hizmet Edeceksiniz, Ülkemize Hayırlı Olmasını Diliyorum

İstanbul AREL Üniversitesi Mütevelli Heyet Onursal Başkanı Kemal Gözükara ise, “Gerçekten çok güzel bir an. Bir nesile yetişme katkısında bulunmak. Dünyanıne n güzel şeyi. Yarın hepinizi yaşamda göreceğiz. Bütün topluma hizmet vereceksiniz. Hepiniz yeniden hoş geldiniz, ülkemizi hayırlı olasınız.” İfadelerini kullandı.

Mütevelli Heyet Başkanı Özgür Gözükara: Sizlerle Hastane Koridorlarında Görevinizi Yaparken Karşılaşmayı Hayal Ediyorum

İstanbul AREL Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Özgür Gözükara da törene katılarak önemli bir konuşma gerçekleştirdi. Gözükara, “Büyük başarılarla Türkiye’de derece yaparak aramıza katıldınız. Ailelerinizi kutluyoruz. Sizleri yetiştirdikleri için. Önlükleri giyerken ben çok duygulandım. Ve sizleri hastanelerde çalışırken, hastane koridorlarında karşılaşacağımız günleri hayal ettim. Tıp fakültesini kurmak bir hayaldi, üzerine çalıştık. Uzun zaman emek verdik ve düşündük. Argun hocanın bahsettiği gibi. Enver hocanın çok büyük destek ve çabaları oldu. Rektör hocamın çok büyük katkısı oldu. Kemal Bey’in çok büyük, değerli katkısı oldu. YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç’ın hakkı var, teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bu hayali gerçekleştirmek adına değerli katkılar oldu. Memorial Sağlık Grubu, belkide Avrupa’nın en iyi hastanisidir. Memorail Grubuna, ailesine çok büyük teşekkür etmek gerekiyor. Destekleri çok önemliydi. Onlara da teşekkür edelim. Bu ilk önlük giyme töreni. İnşallah bu arkadaşlar bu hastanelerde çalışma fırsatı yakalayacaklar. Hayat boyu başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

Prof. Dr. Enver Duran: Bizim Rüyamız Tıp Fakültesiydi

Törende konuşmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Enver Duran “Her yerin bir hikayesi var. Bizim rüyamız da 2012’den beri Tıp Fakültesini açmaktı. 14 mart Tıp Bayramıdır. 14 Mart 2016’da Tıp fakültesi açıldı. Öğrenci almak için sayın hocalarım ve Kemal Gözükara Bey, Mütevelli Heyet Başkanımız Özgür Gözükara, Rektörümüz ve tüm yönetimimizle önemli bir gayret sergiledik. Öğrenci alımımızı gerçekleştirdik. Bizi tercih ettiniz. Aileleriniz bizi tercih etti. Şimdi görev bizde. Bize emanet.” Dedi. Tıp fakültesinin ilk hocası olduğunu ifade eden Prof. Dr. Enver Duran, kaydını yaptıran ilk öğrenciye önlüğünü giydirdi.

Memorial Hastanesi CEO’su Uğur Genç: Umarım Sizlerle Memorial Hastanesinde Birlikte Çalışırız

Törende bir konuşma gerçekleştiren Memorial Hastanesi Ceo’su Uğur Genç de bir konuşma yaptı. Genç, “Bizim için çok değerli bir gün. Arkadaşlarımız heyecanlı. Umarım bu heyecanı onların diploma töreninde de görürüz. Belki Memorial’da çalışma fırsatı yakalar. Türk sağlık sistemine hizmet ederiz.” ifadelerini kullandı.

Haber ve tüm fotoğraf galerisi için Arelnews.com’u ziyaret edebilirsiniz.