fbpx

Arel Üniversitesi’nde 15. Mezuniyet Coşkusu

Arel Üniversitesi’nde 15. Mezuniyet Coşkusu

03.07.2023

İstanbul Arel Üniversitesi öğrencileri 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni ile mezuniyet heyecanını doyasıya yaşadı.

Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen ve yaklaşık 2500 öğrencimizin mezun olduğu 15. Mezuniyet Törenimize, kanserle mücadelede önemli başarı ve buluşlara imza atan onur konuğumuz Emeritus Prof. Dr. Mustafa Djamgöz, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve Üniversitemiz Onursal Başkanı Kemal Gözükara, Mütevelli Heyet Başkanı Özgür Gözükara, Rektör Prof. Dr. Ercan Gegez, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Enver Duran, Prof. Dr. Hüseyin Gün, Üniversitemiz fakülte dekanları, akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

İstanbul Arel Üniversitesi Müzik Kulübü tarafından verilen mini konserle başlayan tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Duygusal anların yaşandığı mezun kortejinin ardından öğrencilerimiz adına konuşma yapan Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Semih İlkyaz heyecanlı olduklarını ifade ederek; “Bugün güzel anılar ve duygular eşliğinde fakat hüzünlü bir şekilde Üniversitemize veda ediyoruz. Mutlu bir şekilde eğitim aldığım İstanbul Arel Üniversitesi ailesine bu zamana kadar bana sunduğu bütün imkanlar için sonsuz teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimize Sahip Çıkın”

Törende konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi Cumhuriyet rejiminin öneminden bahsederek öğrencilerimize önemli uyarılarda bulundu.

Kemal Çebi konuşmasında; Ülkemizin bütün mesleklerinden öğrencilerimizin burada olduğunu gördüm buna da çok memnun oldum. Fikrimizi rahatlıkla paylaşabileceğimiz düşüncelerimizi rahatlıkla anlatabileceğimiz birbirimizi sevebileceğimiz çevreyi, doğayı, koruyabileceğimiz özgürce yaşayabileceğimiz bir gelecek için mücadele edecek bir nesil görüyorum karşımda. Geleceğin akademisyenlerini, doktorlarını, hemşirelerini, öğretmenlerini, bürokratlarını, sanatçılarını, mühendislerini, finansçılarını, gazetecilerini bilim insanlarını, mimarları yani kısaca geleceğimizi gördüm. Umudumu güçlendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Yapacağınız her işi tutku ile bilim ile mantık ile gönülden ve severek yapın. Sanattan edebiyattan bilimden asla uzaklaşmayın. Yolunuz Cumhuriyet rehberiniz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olsun. Sizleri bugünlere getiren başta aileleriniz olmak üzere geleceğinizi şekillendirmede büyük rol oynayan İstanbul Arel Üniversitesi’ne, akademisyenlerine yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgili gençler hepimizin Cumhuriyet rejimine borçları vardır. Bizleri dilediğimiz gibi tercihler yapabilmeyi ve bizlere fırsat eşitliğini tanıyan Cumhuriyettir. Onun için önce bunun kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimize lütfen sahip çıkın. Hayallerinizin peşinden gitmekten asla vazgeçmeyin.” ifadelerini kullandı.

“Özgüveni ve İş Donanımı Yüksek Bireyler Yetiştirmenin Mutluluğu İçerisindeyiz”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ercan Gegez ise yapmış olduğu konuşmada İstanbul Arel Üniversitesi’nin eğitim anlayışından bahsederek öğrencilere meslek hayatlarında başarılar diledi.

Prof. Dr. Ercan Gegez;  “2007 yılında kurulan ve geçen her yılda büyük bir gelişme gösteren Üniversitemiz ülkemizin yükseköğretim sistemi içerisindeki seçkin konumuyla; sağlık bilimlerinden, sosyal bilimlere, sosyal bilimlerden fen bilimlerine kadar çok farklı alanlarda başarılı öğrenciler ve mezunlar yetiştirmektedir. İstanbul Arel Üniversitesi olarak eğitim ve öğretim çalışmalarımıza ilave olarak “Üniversite-Sanayi” iş birliğini geliştirme, girişimcilik, kariyer yönetimi, topluma hizmet sosyal sorumluluk projeleri ile de öğrencilerimize ve ülkemize de faydalı çalışmalar gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu sene ilk defa Üniversitemiz Yükseköğretim Kalite Kurulu’ndan akreditasyon almıştır. Öğrencilerimizin yetiştikleri alanda en güçlü eğitim alabilmelerinin yanı sıra rekabetin yüksek olduğu iş hayatına daha iyi hazırlanmalarını amaçlayan bu çalışmalarımızla özgüveni ve iş donanımı yüksek bireyler yetiştirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Bugün acı tatlı anılarla, eskimeyecek dostluklarla, belki birazda buruk bir biçimde ama şüphesiz büyük bir gururla bizlerden ayrılıyorsunuz. Üniversitemizin kapısından geçtiğimiz ilk gün sahip olduğunuz bilgi birikim ve düşünsel yapınız ile bugün geldiğiniz noktadaki farkları düşünmenizi rica ediyorum. Bizler bu süreçte sizlere sadece ders kitaplarında yer alan bilgileri öğretmeye odaklanmadık. Mesleki bilginin yanı sıra sizlere düşünmenin sorgulamanın analiz yapmanın ve hepsinden önemlisi ahlaklı bir birey olarak yetişmenizin önemini öğretmek için yoğun bir çaba gösterdik. Üniversitemizin beraberlik ruhunun geliştirilmesine, sizlerin daha geniş bir dünya görüşüne vakıf olmanıza katkı sağlamaya çalıştık. Şimdi gözlerinizin içine bakınca görüyorum ki bu çabanızın karşılığını fazlasıyla almış durumdayız. Bir Arelli olarak hayatınız boyunca Atatürk ilkelerine bağlı kalmaktan onun çizdiği yolda duraksamadan ilerlemekten ödün vermeyiniz. “ şeklinde konuştu.

“İnsanlık İçin Önemli İşler Yapacak Olan Yarının Liderlerisiniz”

Törende konuşan Mütevelli Heyet Başkanımız Özgür Gözükara Üniversitemizin kuruluş vizyonundan bahsederek öğrencilerimizin heyecanına ortak olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Mütevelli Heyet Başkanımız Özgür Gözükara; Sevgili gençler sizler, Cumhuriyet’in ilke ve inkılaplarına sadık, demokrasiye inanan laik, adil, yenilikçi, kendine güveni tam hür fikirli gençler olarak memleketimiz ve insanlık için önemli işler yapacak olan yarının liderlerisiniz. Sizler bugün mezun olmanın ve yeni bir hayata başlamanın heyecan ve coşkusu içindesiniz. Bizler ise bir kez daha mezuniyet heyecanınıza ortak olmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Sizin gibi pırıl pırıl iyi yetişmiş genç insanları topluma kazandırdığımız içinde bir o kadar mutluyuz. İstanbul Arel Üniversitesi’nin kuruluş misyonu; Türk Gençleri’nin en iyi şekilde yetiştirilmelerini sağlamak, teknoloji ve bilimde gelişmiş ülkelerin nesilleri ile boy ölçüşebilir, rekabet edebilir boyutta onları geliştirmek ve ülkemizin geleceğini iyi yetişmiş bu nesille güvence altına almaktır. Bu misyon bizim için her zaman yol gösterici olmuştur. 18 Mayıs 2007’den bu yana geçen 15 yıl içinde İstanbul Arel Üniversitesi kurulduğu zamanki vizyon ve hayallerin çok daha fevkinde bir akademik kuruma da dönüşmüştür.” dedi.

“Anneler Babalar Ne Mutlu Size ki Böyle Evlatlara Sahipsiniz”

Törende konuşan Onursal Başkanımız Kemal Gözükara ise mezun öğrencilerimizle gurur duyduğunu belirterek başarılarının devamını diledi.

Kemal Gözükara; “Bu güzelliği görmek dünyanın en güzel mutluluğudur. Bunlar ülkemizin geleceğini hazırlayacak aydın, dinamik, gençler. Anneler babalar ne mutlu size ki böyle evlatlara sahipsiniz. Hepinizi saygılarımla selamlıyorum, bu mezuniyetin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Gelecekte daha başarılı olmalarını diliyorum.’dedi.

“Bu Mezuniyet Sizi Mavi Ufuklar Diyebileceğim Bir Geleceğe Hazırlamıştır”

Onur konuğumuz Prof. Dr. Mustafa Djamgöz ise yapmış olduğu konuşmada öğrencilerimizi tebrik ederek önemli tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Djamgöz; “Mezunlarımız sizleri tebrik ediyorum. Bu mezuniyet sizi artık mavi ufuklar diyebileceğim bir geleceğe hazırlamıştır. Bu istikbale yeni geleceğe başlarken cesaretli olun. Türk insanı cesaretlidir. Bu cesaretin yanında ama daima beyniniz kadar kalbinizi de dinleyin. Hayati kararlarınızı içgüdünüzle de kararlaştırın. Bu yeni yaşamınızda önünüze birçok şans çıkacaktır. Olanaklar oluşacaktır Bunları tanımanız çok önemlidir. Eğer ilk denemede başaramazsanız yine deneyin, yenilmek diye bir şey yok ama tekrarlamakta daima yarar vardır. Aynı zamanda hocalarınızda iletişiminizi koparmayın. İstanbul Arel Üniversitesi mezunları olarak sizleri çok parlak bir gelecek beklediğine inanıyorum. Sizleri tekrar tebrik ediyorum ve sizlere bol şanslar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Onur konuğumuz Prof.Dr. Mustafa Djamgöz’ün konuşmasının ardından Mütevelli Heyet Başkanımız Özgür Gözükara tarafından kendisine plaket takdim edildi.

Lisans ve Meslek Yüksekokulu Birincilerimiz Kütüğe İsimlerini Çaktı

Konuşmaların ardından Lisans ve Meslek Yüksekokulu birincileri Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ercan Gegez tarafından açıklandı. Üniversitemiz Lisans Birincisi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Esra Kahraman olurken Meslek Yüksekokulu birincimiz ise Uçak Teknolojisi Programı Öğrencisi Bahar Doğu oldu. Ödüllerini Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ercan Gegez’n elinden alan öğrencilerimizi birincilik kütüğüne de isimlerini çakmanın haklı gururunu yaşadı.

Üniversitemiz birincilerinin açıklanmasından ardından mezun olmanın gurunu yaşayan İstanbul Arel Üniversitesi öğrencileri temsili diplomalarını alarak coşkuyla keplerini attı.

Gurur ve duygu dolu anların yaşandığı törende öğrenciler kep attıktan sonra doyasıya eğlendi. Mezuniyet töreni hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

İstanbul Arel Üniversitesi olarak mezun olan öğrencilerimizi kutluyor, kendilerine ömür boyu başarılar diliyoruz.