fbpx

ArelTEKMER Açılıyor

ArelTEKMER Açılıyor

08.03.2024

İstanbul Arel Üniversitesi, girişimcilik alanında önemli bir adım atarak İstanbul Arel Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (areltto) ve Kuluçka ve Girişimcilik Uygulama Araştırma Merkezi’nin (artıarel) çalışmalarıyla başvurusu yapılan Arel Teknoloji Geliştirme Merkezi (ArelTEKMER), KOSGEB tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Akademik, kültürel ve toplumsal alanda önemli çalışmalara imza atan İstanbul Arel Üniversitesi öğrencilerine daha iyi bir eğitim ve gelecek sunmak adına çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Teorik ve uygulamalı eğitimleri ile öğrencilerin kariyer planlamasına önemli katkılar sağlamayı misyon edinen Üniversitemiz bununla beraber girişimcilik alanında öğrencilerine önemli imkanlar sağlıyor. Bölge ve ülke ekonomisi açısından inovasyon ve girişimciliğin önemli olduğunu göz önünde bulunduran İstanbul Arel Üniversitesi çalışmalar kapsamında Arel Teknoloji Geliştirme Merkezi’ni ( ArelTEKMER) kurarak KOSGEB tarafından destek almaya hak kazandı. Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Kuluçka ve Girişimcilik Uygulama Araştırma Merkezi’nin çalışmaları ile kurulan merkezde medikal, bilgi ve iletişim teknolojileri, yazılım ve tarım teknolojileri alanında önemli çalışmalara imza atılması hedefleniyor.

“Ülkemizin Rekabet Gücünü Artırmayı Hedefliyoruz”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü İlhan Özsoy özellikle teknoloji alanında önemli çalışmalar gerçekleştireceklerini ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaklarını belirtti.

İstanbul Arel Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü İlhan Özsoy,”Arel Üniversitesi olarak girişimcilik ve inovasyonun bölge ve ülke ekonomisinin geleceği açısından öneminin farkındayız. ArelTEKMER’de medikal, bilgi ve iletişim teknolojileri, yazılım ve tarım teknolojileri gibi stratejik alanlarda yoğunlaşarak ülkemizin rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. İstanbul sanayisinin en yoğun olduğu bölgelerin kesişim noktasında kurulacak olan ArelTEKMER’e metro ve çeşitli toplu ulaşım araçlarıyla ulaşmak mümkün olacaktır. Lokasyon avantajının yanı sıra ArelTEKMER’de yer alacak çapa firmalar, girişimcilerin iş modellerini geliştirmelerine, iş planları doğrultusunda geliştirdikleri ürünleri ticarileşmesine ve en önemlisi de ArelTEKMER tematik alanlarında ekosistemin içerisinde girişimcilik yetkinliklerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır.” İfadelerini kullandı.

“ArelTEKMER İnovasyon Odaklı Çalışmalar Dikkat Çekecek”

Üniversitemiz TTO Uzmanı Enes Sevimli ise kurulacak olan merkezin girişimcilik ve inovasyon alanında dikkat çeken çalışmalara imza atacağını vurguladı.

Enes Sevimli; “ArelTEKMER’in faaliyete geçmesiyle birlikte, ekosistem girişimcilik alanında daha da güçlenecek ve genç girişimcilerin, teknoloji odaklı start-up’ların büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacaktır. İstanbul Arel Üniversitesi’nin girişimcilik ekosistemine kazandıracağı bu yeni merkez, inovasyon odaklı çalışmalarıyla dikkat çekecektir.”dedi.