fbpx

“Deprem Anında Ortaya Çıkan Radon Gazı Tehlikesine Dikkat!”

“Deprem Anında Ortaya Çıkan Radon Gazı Tehlikesine Dikkat!”

27.02.2023

Üniversitemiz Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Karataş depremden sonra ortaya çıkan radon gazı ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

ŞÜKRÜ KARATAŞ

İstanbul Arel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Karataş ülkemizin yüzde 95’nin deprem tehdidi altında olduğunu vurgulayarak olası depremlere karşı hazırlıklı olmamız gerektiğinin altını çizdi.

Depremden sonra ortaya çıkan Radon Gazına dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Karataş depremin ardından depremzede ve görevlilerin maske takması gerektiğini ifade etti.

“Radon Gazı Akciğer Kanserine Neden Olabilmektedir”

Depremin yıkıcı ve öldürücü etkisinin yanı sıra ortaya çıkan radon gazının akciğer kanserine neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şükrü Karataş deprem oluşumunun 4. gününe kadar vatandaşların maske takması gerektiğinin altını çizdi. Karataş yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Depremin yapı kaynaklı yıkıcı ve öldürücü etkisinin yanında, depremde yerküre hareketleri ile yeryüzüne çıkan, deprem anında yeraltındaki katı Radium elementinin radyoaktif bölünmesi sonucu iki proton ve iki nötron kayıp ederek, radyoaktif radon gazını oluşturur, ortaya çıkan bu gaz deprem faylarından dışarıya çıkar. Radon radyoaktif bir elementtir bu gaz daha sonra polonyum ve bizmut ve kurşun elementlerine dönüşür. Bu ışınlar akciğer, mide ve kolon kanserine neden olurlar. Deprem anında çıkan radon gazının raf ömrü 3.8 gündür.

“Radon Gazı İnsan Sağlığını Tehdit Edebilir”

Meydana gelen depremlerin ardından toprakta ve yıkılan binalardan yeryüzüne çıkan radon gazı sismik hareketliliğin yoğun olduğu bölgelerde insan sağlığını tehdit edebilir. Deprem anında çıkan radon gazının raf ömrü 3.8 gündür. Bu radyoaktif elementten korunmak için deprem anında veya deprem oluşumundan sonra ilk dört gün içinde mutlaka maske kullanılmalıdır.

“Su ve Topraklarda Radom Elementinin Ölçülmesi Gerekmektedir

Bu bağlamda ülkemizde yaşadığımız son depremlerden sonra toprak da, yeraltı sularında, gıdada ve havada bulunabilecek radon elementinin ölçülmesi (Bq/m3, Bq/L veya Bq/kg) , bunlardan insanların Radon elementinin olumsuz etkileri konusunda bilgilendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması önem arz etmektedir.

Radom Gazı Nedir?

Radon gazının sigaradan sonra akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir. Bir ülkede sigara içme oranına bağlı olarak radonun tüm akciğer kanserlerinin %3-14 üne neden olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle birçok ülkede insanlar radon gazının olumsuz etkilerine karşı uyarılmakta bu alanda yasal düzenlemeler getirilerek radon seviyelerini düşürmek için önlemler alınmakta ve bu konuda bilimsel çalışmalar yürütülmektedir.