fbpx

Dilmerden Önemli Bir Başarı

Dilmerden Önemli Bir Başarı

06.12.2023

Üniversitemiz Association of Language Testers in Europe (ALTE)’den akreditasyon almayı başardı. Uzun bir sürecin sonunda alınan bu başarı sayesinde merkezimizin yaptığı sınavlar uluslararası bir geçerliliğe sahip olacak.

 

Başvuru sonucunda tam üyelik almayı başaran merkezimiz sınavlarımızın ve tanıtımlarımızın incelenmesi sonucunda ALTE’ye tam üyelik (Full member) statüsünde girmeye hak kazanmıştır. ALTE, Avrupa dil testleri uzmanlarının oluşturduğu bir birliktir. Kurumumuz ALTE’nin kriterlerini yerine getirerek gerekli incelemelerin sonucunda bu akreditasyonu elde etmiştir. ALTE Derneği, kurumlar arasında işbirliliğini, dil öğretimi ile ölçme ve değerlendirme konusundaki fikir alışverişini yapmayı ön görmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde yaptıkları senelik toplantılarda bu fikirleri ön plana çıkarmayı ve tanıtmayı amaçlamaktadır. Marka değeri oluşturan bu dernek, sınavlar konusunda da belli kriterler getirerek dil sınavlarında ölçme ve değerlendirme konusunda birlik ve standartlaşma sağlayarak önemli bir hizmette de bulunmaktadır.

 

Merkez müdürü Öğr. Gör. Mehmet Altınova, “Bu akreditasyonu almamız sınavımızın kapsam geçerliliği ve uygulama aşamasında güvenililiği konusunda önemli bir başarıdır. Bu belgeyi almayı başaran dünyada oldukça az kurum var. Bunlardan birinin üniversitemiz olması oldukça önemli. Yüz yüze ve çevrimiçi (online) olarak yaptığımız sınavların incelenmesi sonucunda bu başarıyı elde ettik. Bu sınavları âdil, şeffaf ve gerçekten dil seviyesini ölçebilecek şekilde tasarladık. Hedefimiz merkez olarak başka akreditasyonlar almak, kendimize ait akreditasyon oluşturmak. Bu elbette kolay değil. Türkçe, bugün dünya dili olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Umarım bizler de bu yolda akademik olarak katkı sağlayacağız. Bu emeğin başarıya dönüşmesinde katkı sağlayan üniversitemiz mütevelli heyet başkanı sayın Özgür Gözükara’ya, rektörümüz Prof. Dr. A. Ercan Gegez’e ve bu süreçte emeği geçen mütevelli heyet başkanı danışmanı Nilgün Efendioğlu’na ve Bayram Tatar’a teşekkür ediyorum.” dedi.