fbpx

Dilmerden Önemli Bir Başarı

Dilmerden Önemli Bir Başarı

06.12.2023

Üniversitemiz Association of Language Testers in Europe (ALTE)’den akreditasyon almayı başardı. Uzun bir sürecin sonunda alınan bu başarı sayesinde merkezimizin yaptığı sınavlar uluslararası geçerliliğe sahip olacaktır.

 

Sınavlarımızın ve tanıtımlarımızın incelenmesi sonucunda merkezimiz ALTE’ye (Ortak Üyeler) statüsünde üyelik almayı başarmıştır. ALTE, Avrupa dil testleri uzmanlarının oluşturduğu bir birliktir. Kurumumuz ALTE’nin kriterlerini yerine getirerek gerekli incelemelerin sonucunda bu akreditasyonu elde etmiştir. ALTE Derneği kurumlar arasında iş birliği, dil öğretimi ile ölçme ve değerlendirme konusunda fikir alışverişi yapmayı ön görmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde yaptıkları senelik toplantılarda bu fikirleri ön plana çıkarmayı ve tanıtmayı amaçlamaktadır. Marka değeri oluşturan bu dernek, sınavlar konusunda da belli kriterler getirip dil sınavlarında ölçme ve değerlendirme konusunda birlik ve standartlaşma sağlayarak önemli bir hizmette de bulunmaktadır.

Merkez Müdürü Öğr. Gör. Mehmet Altınova, “Bu akreditasyonu almamız sınavımızın kapsam geçerliliği ve güvenliği konusunda önemli bir başarıdır. Bu belgeyi almayı başaran dünyada oldukça az kurum var. Bunlardan birinin üniversitemiz olması oldukça önemli. Yüz yüze ve çevrimiçi (online) olarak yaptığımız sınavların incelenmesi sonucunda bu belgeyi almaya hak kazandık. Bu sınavları âdil, şeffaf ve gerçekten dil seviyesini ölçebilecek şekilde tasarladık. Hedefimiz merkez olarak başka akreditasyonlar almak, kendimize ait akreditasyon oluşturmak. Bu elbette kolay değil. Türkçe, bugün dünya dili olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Umarım bizler de bu yolda akademik olarak katkı sağlayacağız. Bu emeğin başarıya dönüşmesine katkı sağlayan üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Özgür Gözükara’ya, Rektörümüz Prof. Dr. A. Ercan Gegez’e ve bu süreçte emeği geçen Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı Nilgün Efendioğlu’na ve Bayram Tatar’a teşekkür ediyorum.” dedi.