fbpx

E-İmza

ÜNİVERSİTE

İDARİ BİRİMLER

ELEKTRONİK İMZA  (E-İMZA) NEDİR?

Elektronik imza, Başka bir elektronik veriye eklenen veya başka bir elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi ifade ederç. Güvenilirliği şifrelenmiş olmasından kaynaklanır. Elektronik imza sistemi, şifrelenmiş verileri gönderen bilgisayar ile bu şifrelemeyi çözebilen alıcı bilgisayar arasında çalışır. Gönderenin şifreleme işlemi ile alıcının doğrulama işlemi, verinin güvenli bir kaynaktan geldiğini gösterir. Bu iki taraflı işlem elektronik imzayı tamamlar.

 

Ülkemizde 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu 23.01.2004 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış ve 23.07.2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre E-imza;

  • E-imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.
  • E-imza, elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler.
  • E-imza, elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.
  • E-imza, gerçek kişiler adına oluşturulur. Kurum adına e-imza oluşturulamaz.

 

E-imza kullanımı

Elektronik imza, elle atılan ıslak imza gibi kullanılabildiği için internette her türlü resmi işlemin hem zamandan hem kağıt israfından tasarruf edilerek ve elektronik ortamda arşivlenerek yürütülmesini sağlar. Elektronik imza, kamu kuruluşlarıyla yapılan işlemlerde, bankacılık ve sigortacılık işlemlerinde, e-devlet, e-iş ve e-ticaret uygulamalarında, e-posta ve kanun kapsamındaki hukuki işlemlerde kullanılabilir. Elektronik imza ile imzalanmış belgeler dijital ortamda arşivlendiğinden depolama maliyetleri de azalır.

 

E-imza Birimi Görevleri

  • Elektronik imza ile ilgili gelen talepler alınmakta, gerekli işlemler yapılarak e-imzaların alındığı firmaya iletilmektedir.
  • Elektronik imzası gelen kişilere ilk tanımlama, kurulum, şifre alma gibi konularda telefonda ya da geldiklerinde destek verilmektedir.
  • Elektronik imza kullanıcılarının karşılaştıkları sorunlara telefonda destek verilmektedir.
  • Üniversitemiz tarafından elektronik imza alınan kullanıcı kayıtları tutulmaktadır.