fbpx

İstanbul Arel Üniversitesi Başarıya Doymuyor

İstanbul Arel Üniversitesi Başarıya Doymuyor

16.06.2023

2022-2023 Güz ve Bahar Akademik yılı İstanbul Arel Üniversitesi için dolu dolu geçti.

2022-2023 Güz ve Bahar Dönemi İstanbul Arel Üniversitesi’nin yılı oldu. 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılında Üniversitemiz Yükseköğretim Kurulu Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında akredite edilirken, Üniversitemizde Öğretim üyeliği yapan 50 akademisyen profesör olmayı başardı. Verdiği eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile öğrencilerimizin TUBİTAK ve TEKNOFEST’te önemli başarılar elde etmesinde katkısı olan öğretim üyelerimiz ise “Eğiticinin Eğitimi” programına katılarak sertifika almaya hak kazandı.

Üniversitemiz akademik ve idari personelinin özverili bir şekilde çalışması ile YÖKAK tarafından akredite edilmesini kutlamak, profesörlük belgesinin verilmesi ve öğretim üyelerimizin cübbelerinin giyim töreni ile “Eğiticinin Eğitimi” sertifikalarının verilmesi için Tepekent Kemal Gözükara Yerleşkesinde bir tören düzenlendi.

Düzenlenen törene Kalp ve Damar Cerrahisinin kıymetli hocası Prof. Dr. Bingür Sönmez Üniversite Yönetiminden Onursal Başkanımız Kemal Gözükara, Mütevelli Heyet Başkanımız Özgür Gözükara, Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Ercan Gegez, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Enver Duran, Prof. Dr. Ergül Berber, Üniversitemiz fakülte dekanları, akademik ve idari personelimiz katıldı.

Üç oturumdan oluşan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. YÖKAK oturumu ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ergül Berber Yüksek Öğretim Kurumu Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından verilen                “Kalite Akreditasyonu’nun” önemi hakkında bilgiler vererek bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Prof.Dr. Ergül Berber; “Bir üniversitede kalite güvencesi o üniversitenin amaç, hedefler ve politikalarının gerçekleştirilmesini güvence altına almak için kurduğu sistemi ifade eder. Ülkemizde Yükseköğretim Kalite Kurulu üniversitelerde kalite güvence sistemini değerlendirerek o üniversitenin akredite bir üniversite olup olmadığına karar verir. Üniversitemizin Yüksek Öğretim Kalite Kurulu’ndan akredite edilmesi benim için tarif edemeyeceğim bir mutluluk. Çünkü YÖKAK’tan kurumsal akreditasyon belgesi almış bir üniversite demek, o üniversitede temel faaliyet alanlarında gerekli sistemin oluşturulmuş olduğunu, karar alma mekanizmalarını, iç ve dış paydaşların katılımını önemsediğini, öğrenci geri bildirimlerinin dikkate alındığının, öğrenci merkezli öğrenme anlayışı temeli içinde öğretim programlarını sistemli bir biçimde güncellediğinin ve diğer faaliyetleri sistematik bir biçimde izleyerek iyileştirdiğinin belgelenmiş olması ve bununda kamuoyuna duyurulmuş olması demektir. YÖKAK tarafından akredite edilmemiz Üniversitemizin ulusal ve uluslararası alanlarda bir adım öne çıkaracak büyük bir başarıdır. Akreditasyonda en önemli hususlardan birisi kalite kültürünün kurum içinde yayılmış olmasıdır. Bu başarımızı program akreditasyonlarımızla taçlandıracağımızı biliyorum. 2017 yılında rektör yardımcısı olmamla birlikte bana verilen bu görevi Üniversitemizin rakipleri arasında hep bir adım daha ileride olması için layıkı ile yerine getirmeye çalıştım. Ancak bu bir ekip işi. Bu süreçte bana destek olan ekibime Arel Üniversitesi Kalite Komisyonu’na teşekkürlerimi bir borç bilirim. “ şeklinde konuştu.

 “Biz Bu Yolculuğa Gönüllü Olarak Çıktık”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ercan Gegez ise yaptığı konuşmada yeni dönemde kalite için daha çok çalışılması gerektiğini ifade ederek bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Prof. Dr. Ercan Gegez; “Rektör olduğum dönemden beri en güzel şeylerden bir tanesini kutluyoruz. Sizlerin buradaki varlığı kaliteye verdiğiniz önemin en büyük göstergesi. Çok zorlu bir süreçten geçtik. İlk başında çektiğimiz sıkıntılardan, en sonunda denetleme ekibinin gelmesi aşamasındaki o son bir aydaki heyecanınızı dün gibi hatırlıyorum. Ben başka bir kurumda kaliteyi bu kadar sahipleneni, biz bunu alacağız diyen motivasyonun olduğunu düşünmüyorum. Gerçekten herkes çok büyük bir destek verdi. Biz bu yolculuğa çıkarken gönüllü başvuruda bulunduk. Biz bu işe hazırız dedik. Bu süreç içerisinde başta tüm dekanlarımıza, müdürlük yapan tüm yöneticilerime ve arkalarındaki akademik orduya çok teşekkür ediyorum. İdari personelimiz, ofis direktörlerimiz, herkese çok çok teşekkür ediyorum. Sizin desteğiniz bizim için çok önemliydi. Öğrencilere çok teşekkür ediyorum. Bütün kalite çabaları onlar için onlarda gönülden sahip çıktılar bu meseleye. Arkasında durdular. Hizmetli personelimize çok teşekkür ediyorum.  Prof. Dr. Ergül Berber Hocama çok teşekkür ediyorum. Ben Arel Üniversitesi Rektörü olmaktan sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Sağ olun var olun.” şeklinde konuştu.

“YÖKAK Başarısı Hepimizi Mutlu Etti”

Prof. Dr. Ergül Berber’e teşekkür belgesi ve plaketinin takdimi sırasında konuşan Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkanı Özgür Gözükara ise yaptığı konuşmada emeği geçen herkese teşekkür ederek üniversitemizin tüm fakülte ve birimlerinin akredite edilmesi gerektiğini ifade etti.

Mütevelli Heyet Başkanımız Özgür Gözükara;YÖKAK başarısı gerçekten hepimizi çok mutlu etti. Onun için o başarıda emeği geçen başta Rektörümüz Prof. Dr. Ercan Gegez, Prof. Dr. Ergül Berber sonra Kalite Komisyonumuz,  başta olmak üzere tüm çalışma grubunu, tüm hocalarımızı, öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu başarı hepimizin başarısı. Tabii rehavete de kapılmamak lazım. Akreditasyona önem veriyoruz. Mükemmeliyetçilik ve kalite standartlarını sürdürebilirlik içinde bu tarz kuruluşları üniversitelere dönük bu çalışmaları objektif olduğu sürece çok faydalıdır. Dolayısı ile biz sonuna kadar bunu destekleyeceğiz. Eksikliklerimiz olabilir. Daha iyi yapmamız gereken şeyler olabilir. Kurumsallaşma var, dijitalleşme var. Ama bir işimiz daha var;  bölümlerinde, fakültelerimizinde ayrıca kendi içlerinde de akredite olmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Eğiticinin Eğitimi Sertifikaları Dağıtıldı”

Tören YÖKAK sürecinde destek olan personele belgelerinin verilmesi ve “Eğiticinin Eğitimi” konulu programa katılarak sertifika almaya hak kazanan akademisyenlere belgelerinin dağıtılması ile devam etti.

Programın üçüncü oturumunda ise profesörlüğe hak kazanan Akademisyenlerimiz ise cübbelerini giyerek profesörlük belgelerini aldı.

Üniversitemizin gurur dolu etkinliği toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.