fbpx
Meslek Yüksekokulu

Optisyenlik Programı

AKADEMİK

MESLEK YÜKSEKOKULU

 

Gözlüğün 13. YY’ın sonlarına doğru Bacon tarafından icat edildiği rivayet edilmektedir. Bu rivayete göre; Bacon buluşundan dostu Goethal’i haberdar etmişti. O da İtalya’ya yaptığı bir seyahat sırasında, bu sırrı Pisa rahiplerinden Spina’ya açmış, Salvato d’Amarti adında bir Floransalı da gözlük kullanımını yaymıştır. 13. YY’ın son yirmi senesi içinde gözlük kullanıldığı konusunda tarih vesikaları hemfikirdir. 14. YY’ın ortalarında ise gözlük artık iyice yaygınlaşmıştır.

 

Gelişen toplum düzeyinin gereği gözlük talebinin artmasına paralel olarak yeni perakende firmalar kurulmaya başlamış ve her kesimi tamamen ithalata dayalı sektörde gözlük cam ve çerçeve toptan satıcıları oluşmuştur. Sektörde her yönüyle yenilenme ve gelişme 1980’li yıllardan sonra başlamış, sektörün her katmanı üretimden perakende ve laboratuar çalışma düzeyini ileri ülkeler seviyesine taşıma gayretiyle büyük aşama kaydedilmiştir.

 

Çalışma Alanları

 

Optisyenlik programından mezun olanlar; göz hastanelerinde, hastanelerin göz polikliniklerinde, optik mağazalarında, cam-çerçeve imalatı yapan merkezlerde, kontak lens  üretim yerlerinde, optik gereç satan depo ve üniversitelerde çalışabilir, isterlerse serbest gözlük mağazası açıp işletebilirler.

 

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri *

 

  • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
  • Fizik
  • Optik ve Akustik Mühendisliği
  • Fizik Mühendisliği
  • Sağlık Yönetimi

 

* 2022 ÖSYM kılavuzunda yer alan bölümlerdir

 

Program Hakkında

Meslek Yüksekokulu Duyurularıİstanbul Arel Üniversitesi

Duyurular, Haberler, Etkinlikler

Arel Duyurular


 

 

Arel Etkinlikler


 

 

Basında Arel


 

 

Arel Haberler