fbpx

Nevruz Bayramı

Nevruz Bayramı

31.03.2022

Nevruz Bayramı

İstanbul Arel Üniversitesi Kemal GÖZÜKARA Yerleşkesinde 21 Mart Türk Dünyasında Yenigün Bahar Şenlikleri, Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği, Turqua Group ve Türk Kadın Akademisyenler Birliği iş birliğiyle ve beraberinde pek çok paydaşımızla hazırlandı.

Program Dr. Öğr. Üyesi Ali Taştekin, Türkmenistan Dostluk Yardımlaşma ve İş Birliği Derneği Başkanı Yesugay Aksakal, Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği ve Türk Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı Sayın Cahit Dak, Özbekistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vekili Şerzod Abdunazarov, Rektörümüz Prof. Dr. Ercan Gegez’in katılımıyla gerçekleşti.

Üniversitemizin Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Taştekin, “Nevruz; dostluk, kardeşlik, iyilik ve mutluluk bayramıdır. Çok geniş bir coğrafyada yaşayan insanları birbirine kenetleyen, bağlayan ve kaynaştıran bir milli örf, anane ve gelenekler bütünü olan Nevruz, dini ve milli bay bayramlar gibi kutlanmakta, milli birlik ve beraberliğin sembolü olarak görülmektedir. Türk milletini ayakta tutan dinamiklerden biri sayılan Nevruz bayramı kültürel bağlardan biri olarak sonsuza kadar kutlanacaktır.” dedi.

Rektör Hocamız Prof. Dr. Ercan Gegez, “Bugün, baharın gelişini sevinçle ve huzurla kutlamak için burada toplandık. Nevruz, özü itibariyle baharın gelişinin coşku ve hevesle karşılanıp kutlandığı, toplumsal açıdan birleştirici ve bütünleştirici olan özel bir gündür. Üniversite öğrencilerinin baharın gelmesiyle beraber içlerinde yer alan yaşama sevinçlerini, umutlarını ve heyecanlarını görmek bana her zaman iyi gelmiştir.” dedi.

Prof. Dr. Ercan Gegez konuşmasını şu sözlerle tamamladı, “Türk dünyasında yıllardır coşkuyla kutlanan nevruzun bu yıl, tüm dünyanın sağlığını göz önünde tutup evde oturan siz değerli öğrencilerimiz için ayrı bir öneme sahip olduğunu söylemek isterim. Sizler, her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz. Hepinizin Nevruz Bayramı’nı gönülden kutluyorum.”

Program, çeşitli şiirler ve konuşmaların ardından Doğu Türkistan’dan Cineste Toht ve Kırgızistan’dan Rıskul Adilbaeva “Müzik Dinletisi” ile devam etti. Plaket ve Teşekkür Belgeleri takdimi sonrasında program sona erdi.