fbpx

Prof. Dr. Saygılıgil; “Üniversitemizde Kadına Yönelik Şiddet Merkezi Kurulmalı”

Prof. Dr. Saygılıgil; “Üniversitemizde Kadına Yönelik Şiddet Merkezi Kurulmalı”

24.11.2023

Üniversitemizde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında “Kadına Yönelik Şiddet Üzerine” söyleşi düzenlendi.

1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele günü kapsamında ARELUSAM tarafından düzenlenen söyleşide Üniversitemiz Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feryal Saygılıgil kadına yönelik şiddetle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Moderatörlüğünü İstanbul Arel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ürün Şen Sönmez’in yaptığı “Kadına Yönelik Şiddet Üzerine” konulu söyleşide konuşan Prof. Dr. Feryal Saygılıgil kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili bilgiler verdi.

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkeklerin, Türkiye’nin birçok ilinde 1 Ocak 2023-21 Kasım 2023 dönemindeki 324 günde, en az 288 kadını öldürdüğünü vurgulayan Saygılıgil kadınların genel olarak en yakınındakilerden şiddet gördüğünü belirtti.

Kadın cinayetlerinin genel olarak ateşli silah, kesici aletle gerçekleştirildiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Feryal Saygılıgil cinayetlerin; ayrılma, kıskanma, ekonomik sorunlar ve kişisel nedenlerden kaynaklandığını ifade etti.

“Kadınlar Yüzyıllardır Özgürlük ve Eşitlik Mücadelesi Veriyor”

Kadınların yüzyıllardır özgürlük ve eşitlik mücadelesi verdiğine değinen Prof. Dr. Feryal Saygılıgil kadın hakları konusunda katılımcılara önemli bilgiler vererek en ufak şiddet, taciz ve tehdit durumunda kadınların ihbarda bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasının devamında psikolojik şiddetin fiziksel şiddet kadar tehlikeli olduğuna değinen Saygılıgil günümüzde teknolojinin gelişmesi ile dijital şiddetin de kadınlar için rahatsız edici bir durum olduğunu ifade etti.

“Üniversitemizde Kadına Yönelik Şiddetle İlgili Bir Merkezin Kurulması Gerekiyor”

Dünya edebiyatında kadınlarla ilgili birçok atasözü ve deyimlerin aşağılayıcı olmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getiren Prof. Dr. Feryal Saygılıgil özellikle ana akım medyada yayınlanan içerik ve haberlerin şiddetin yeniden üretilmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Medyada yayınlanan içerikler nedeniyle birçok kadının karşılaştıkları şiddet olayına karşı rıza gösterdiğini (öğrenilmiş rıza) sözlerine ekleyen Prof. Dr. Feryal Saygılıgil konuşmasının devamında kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında Üniversitemizde “Kadına Yönelik Şiddet Merkezi” kurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeni ile düzenlenen söyleşi soru cevap kısmının ardından teşekkür belgelerinin takdimi ile sona erdi.