fbpx

Türk Bilim İnsanlarından Dünya Kimya Endüstrisine Ve Bilime Önemli Katkı: Milli Reaktif

Türk Bilim İnsanlarından Dünya Kimya Endüstrisine Ve Bilime Önemli Katkı: Milli Reaktif

11.04.2022

Türk Bilim İnsanlarından Dünya Kimya Endüstrisine Ve Bilime Önemli Katkı: Milli Reaktif

İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ArelPOTKAM (Polimer Teknolojiler ve Kompozit Uygulama ve Araştırma Merkezi) Müdürü Doç. Dr. Yeşim Müge Şahin’in de içinde bulunduğu ekibin çalışmaları üç senelik patent inceleme sürecini tamamlayarak tescillendi.

İstanbul Arel Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bilimsel iş birliğinde “Catal’s Reagent” adı verilen yeni bir reaktif ve kit geliştirdi.

Multidisipliner olarak yürütülen patent çalışmalarında Üniversitemiz Öğretim Üyesi ve ArelPOTKAM (Polimer Teknolojiler ve Kompozit Uygulama ve Araştırma Merkezi) Müdürü Doç. Dr. Yeşim Müge Şahin, Üsküdar Üniversitesi PROMER Araştırma Merkez Müdürü ve Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Tunç Çatal ve Dr. Öğretim Üyesi Vildan Enisoğlu Atalay; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihal Onul, Araştırma Görevlisi Dr. Funda Özkök, Doktora Öğrencisi Kamala Asgarova da yer alıyor. Özgün molekülün sentezi, modellenmesi ve kimyasal özelliklerin belirlenmesiyle geliştirilen reaktif, kit haline getirildi. Dünya kimya endüstrisine ve bilime önemli katkısı olan reaktif, Demir (2) Sülfatın hassas ve kolorimetrik olarak ölçülmesine olanak sağlıyor. Reaktif, tamamen yerli imkânlarla geliştirilen ve inovatif bir ürün olma özelliği taşıyor.

Demir (2) Sülfat ile spesifik reaksiyona giren ve bu bileşiğin varlığını veya miktarını belirlemeye yarayan reaktif, tıp, kimya, tarım, ziraat ve biyoteknoloji endüstrilerinde kullanılabilecek. Geliştirilen reaktif ayrıca, su sistemleri, atık sular, biyolojik malzemeler, gıda maddeleri, toprak örnekleri ve sentetik karışımlar vb. gibi pek çok alanda çevre kirliliğine neden olan Demir (2) Sülfat tayini ve miktarının belirlenmesine katkı sağlayacak.

Özellikle Demir (2) Sülfatın ve miktarının belirlenmesinin önemli olduğu alanlar ile laboratuvarlar, üniversitelerde, AR-GE ve endüstriyel amaçlı kullanılabilmesi için reaktif ve kit dünya kimya literatürüne kazandırıldı. Uluslararası patent başvurusu da yapılan buluşun, dünya reaktif endüstrisinin de ilgi odağı haline geleceği düşünülmektedir.

Çalışma ekibi tarafından, sadece Demir (2) Sülfat iyonik bileşiğiyle etkileşime giren ve dünya literatüründe bir ilk olan tiyoantrakinon molekülü reaktif madde sentezlenmiş ve kit haline getirildi. Özgün reaktif ve geliştirilen kit ile karışım içeriğindeki Demir (2) Sülfat tayini miktar olarak da farklı renk skalalarında belirlenebilmekte. Dünya kimya endüstrisine ve bilime önemli katkı sağlayacak olan reaktif ve kit, tamamen yerli imkânlarla geliştirilmiş özgün ve inovatif bir ürün olma özelliği taşımakta.

İstanbul Arel Üniversitesi’nin de ilk tescilli patentini alan Öğr. Üyemiz Doç. Dr. Yeşim Müge Şahin hocamızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.