fbpx

Ukrayna’daki Savaş Nedeniyle Eğitimine Devam Edemeyen Öğrenciler

Ukrayna’daki Savaş Nedeniyle Eğitimine Devam Edemeyen Öğrenciler

11.04.2022

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Başvurunuzu Cevizlibağ, Sefaköy ve Kemal Gözükara (Tepekent) Yerleşkelerimizde bulunan Öğrenci İşleri Ofislerine şahsen yapabilir yada aşağıdaki online başvuru formumuzu doldurabilirsiniz.

https://obs.arel.edu.tr/oibs/hoa_app/

Detaylı bilgi içinaysenurakmehmet@arel.edu.tr veya simaysayin@arel.edu.tr adreslerine mail atabilir ya da 05395506641 numaralı whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz.

YATAY GEÇİŞ BAŞVURU VE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

· Transkript

· Ders içerikleri

· Öğrenci belgesi

· Hazırlık başarı belgesi

· Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge

· Sınav Belgesi (ÖSYS ve Eşdeğer SAT-ABİTUR-ACT vb.) (Üniversite yerleşme belgesi)

· Sınav Belgesi Puanlar (YKS-LYS puanları dahil olan belge)

· Lise Diploması onaylı fotokopisi

· Lise Denklik Belgesi (Yurt Dışında Tamamlayanlar İçin)

· Lise Transkript (Yurt Dışında Tamamlayanlar İçin) (İngilizce veya Türkçe dilde olmalı)

· Nüfus Cüzdan Fotokopisi

· Pasaport Fotokopisi

· Üniversite Kimlik Kartı Fotokopisi

· Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Uçak Teknolojisi Programları ve Havacılık Yönetimi Bölümü için Sağlık Raporu

· Ülke giriş çıkışlarını gösteren e-devlet çıktısı (https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-yurda-giriscikis-belge-sorgulama ) veya Emniyetten Alınan Giriş-Çıkış Kayıtları

ÖZEL ÖĞRENCİ BAŞVURU VE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

· Öğrenci belgesi

· Transkript

· Nüfus Cüzdan Fotokopisi

· Pasaport Fotokopisi

· Üniversite Kimlik Kartı Fotokopisi

· Ülke giriş çıkışlarını gösteren e-devlet çıktısı (https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-yurda-giriscikis-belge-sorgulama) veya emniyetten alınan Giriş-Çıkış Kayıtları

KONTENJAN VE BURSLAR

Başarı sırası aranmayan lisans bölümlerinin yatay geçiş kontenjan ve burs oranlarını görmek için tıklayınız.

Başarı sırası aranan lisans bölümlerinin yatay geçiş kontenjan ve burs oranlarını görmek için tıklayınız.

Önlisans programlarının yatay geçiş kontenjan ve burs oranlarını görmek için tıklayınız.

AKADEMİK TAKVİM

Başvuru 11.04.2022 – 15.04.2022

Kabul Listelerinin İlanı 20.04.2022

Kayıt 21.04.2022 – 22.04.2022

Yedek Liste İlan 23.04.2022

Yedek Liste Kayıt 25.04.2022

Özel Öğrenci Başvuru 26.04.2022 – 29.04.2022

UKRAYNA’DAN GELEN ÖĞRENCİLERİN YATAY GEÇİŞ VE ÖZEL ÖĞRENCİLİK ŞARTLARI

1.KİMLER YATAY GEÇİŞ YAPABİLİR?

Ukrayna’da faaliyet gösteren ve Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan bir yükseköğretim kurumunda örgün (yüz yüze) eğitim veren bir diploma programına kayıtlı olan ve bu diploma programının hazırlık sınıfı, ara sınıfları veya son sınıfında bulunan öğrenciler, ÖSYS/YKS Kılavuzundaki şartlar çerçevesinde yatay geçiş yapabilir. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı güz dönemi ve önceki dönemlerde kayıt yaptırmış olanlar yatay geçiş başvurusu yapabilir.

2.BAŞARI ŞARTI ARANAN PROGRAMLAR (TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ, ECZACILIK, HUKUK, MÜHENDİSLİK, ÖĞRETMENLİK) İÇİN YATAY GEÇİŞ ŞARTLARI NELERDİR?

Ukrayna’daki programa kayıt yapılan yıldaki;

· ÖSYS/YKS’ye girmiş ve kılavuzda yayımlanan başarı sırasına sahip olmaları veya

· ÖSYS/YKS kılavuzunda bulunan sıralama kuruluşları listelerinde aranan sıralama şartını karşılayan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olmaları gerekir.

Ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarından aldıkları önlisans eğitimlerini yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına saydırarak kayıt yaptıranların da yukarıdaki şartları sağlamaları gerekmektedir.

3.BAŞARI SIRASI ARANMAYAN PROGRAMLAR İÇİN YATAY GEÇİŞ ŞARTLARI NELERDİR?

Ukrayna’daki programa kayıt yapılan yıldaki;

· Türkiye’de ilgili yıldaki eşdeğer diploma programlarının ÖSYS/YKS sınavında en düşük taban puanına sahip olmaları,

· Özel yetenek programlarında ise üniversitelerin ilgili yılın ÖSYS/YKS’de özel yetenek programları için ilan edilen en düşük merkezi sınav puanına sahip olmaları (üniversitelerin, istedikleri takdirde özel yetenek sınavı yapma hakkı saklıdır) veya

· ÖSYS/YKS kılavuzunda zikredilen sıralama kuruluşları listelerinde ilk 1000’de olan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarından aldıkları önlisans eğitimlerini yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına saydırarak kayıt yaptıranların da yukarıdaki şartları sağlamaları gerekir.

4.MESLEK YÜKSEKOKULLARINA (ÖNLİSANS PROGRAMLARINA) KİMLER YATAY GEÇİŞ YAPABİLECEKTİR?

Ukrayna’daki bir programa başvurup o program için gerekli hazırlık sınıfında okuyanlar dahil olmak üzere, ilgili yükseköğretim programına kayıt oldukları yıldaki YGS/TYT puanları ile meslek yüksekokullarının o yıldaki programının taban puanını karşılamak şartıyla önlisans programlarına yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler.

5.ÖSYS/YKS PUANI OLMAYAN VEYA SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİLER NASIL YATAY GEÇİŞ YAPABİLECEKTİR?

Ukrayna’daki programa kayıt yapılan yıldaki ÖSYS/YKS kılavuzunda zikredilen sıralama kuruluşları listelerinde başarı sırası aranan programlar için anılan kılavuzlarda aranan sıralama şartını, başarı sırası aranmayan programlarda ise ÖSYS/YKS kılavuzunda zikredilen sıralama kuruluşları listelerinde ilk 1000’de olan yükseköğretim kurumlarının diploma programına, uluslararası sınav (SAT1, ACT, Abitur, Fransız Bakaloryası, GCE A Level Sertifikası, International Baccalaureat IB, Avusturya Matura Diploması, İtalya Maturita Diploması) sonucu ile kayıt yaptırmış öğrencilerin Türkiye’de yatay geçiş başvurusunda bulunacağı program için

üniversitenin ilgili yılda kabul ettiği uluslararası sınav asgari puan şartını sağlamış olmaları gerekir.

6.UKRAYNA’DAKİ BİR DİPLOMA PROGRAMINA KAYITLI OLAN YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER/ORTAÖĞRETİMİNİN TAMAMINI YURT DIŞINDA TAMAMLAYAN T.C. UYRUKLU ÖĞRENCİLER YATAY GEÇİŞ BAŞVURUSU YAPABİLECEK Mİ?

Söz konusu öğrenciler ÖSYS/YKS puanı olmayan öğrenciler gibi Türkiye’de yatay geçiş başvurusunda bulunacağı program için üniversitenin ilgili yılda kabul ettiği uluslararası sınav asgari puan şartını sağlamış olmaları şartıyla yatay geçiş yapabilecektir.

7.ÜLKEMİZDE EŞDEĞER PROGRAMI OLMAYAN ÖĞRENCİLER NASIL YATAY GEÇİŞ YAPABİLECEK?

Öğrencilerin Ukrayna’da öğrenim gördüğü diploma programının ülkemizde eşdeğerinin bulunmaması halinde, ilgili programın ders kazanımları ve içerikleri üniversitenin mer’i (yürürlükte olan) mevzuatı çerçevesinde değerlendirilerek öğrenciler talepleri doğrultusunda, intibak komisyonları marifetiyle en yakın diploma programına yerleştirilebilecektir.

8.KONTENJANLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kontenjanlar yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından belirlenerek 11 Nisan 2022 Pazartesi gününden önce internet sayfalarında yayımlanacaktır.

9.YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Öğrencilerin 11-15 Nisan 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar yatay geçiş için gerekli belgelerle beraber ilgili yükseköğretim kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir.

10.YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER T.C. UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN KONTENJANLARINI MI KULLANACAKLAR?

Hayır. Her bir diploma programı için T.C. uyruklu öğrenciler ile yabancı uyruklu öğrenciler için yükseköğretim kurumları ayrı kontenjanlar belirleyecektir.

11.YATAY GEÇİŞ BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yükseköğretim kurumları yatay geçiş başvurularını değerlendirip, duyurusunu yaptıkları kontenjanın yarısı kadar yedek adayla birlikte 20.04.2022 tarihi mesai saati bitimine kadar sonuçları internet sayfalarında ilan edeceklerdir.

12.YATAY GEÇİŞ KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

21-22 Nisan 2022 tarihi mesai saati bitimine kadar asil adayların kayıtları yapılacaktır. Boş kontenjan kalması durumunda, yedek aday listesi yükseköğretim kurumlarının internet sayfalarında 23 Nisan 2022 günü ilan edilerek yedek aday kayıtları, 25 Nisan 2022 günü mesai saati bitimine yapılacaktır. Her ne sebeple olursa olsun ilan edilen tarihlerde ilgili programlara kayıt yaptırmayan adaylar bu haklarından vazgeçmiş sayılacaktır.

13.YATAY GEÇİŞ KAYITLARINDA İSTENECEK BELGELER NELERDİR?

Kişinin öğrenciliğini kanıtlayan belgeler (ÖSYS/YKS Sınav Sonuç Belgesi ve/veya uluslararası sınav sonuç belgesi, öğrenci belgesi, transkript belgesi, pasaport, ülkemize giriş-çıkış kayıtları gibi) istenecektir.

14.ÖĞRENİM ÜCRETLERİ NE KADAR?

Vakıf yükseköğretim kurumları, kendilerine yatay geçiş yapan öğrencilerden 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için belirlemiş oldukları öğretim ücretini alabileceklerdir. Devlet yükseköğretim kurumları, kendilerine yatay geçiş yapan öğrencilerden katkı payı/öğrenim ücretlerini, “2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair” Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca alacaklardır.

15.KİMLER ÖZEL ÖĞRENCİ OLABİLİR?

Yatay geçiş hakkı elde edememiş ancak Ukrayna’daki bir yükseköğretim kurumunun örgün bir eğitim programında kayıtlı olan öğrenciler, ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında; açıköğretim programlarında kayıtlı öğrenciler ise ülkemizdeki açıköğretim programlarında özel öğrenci statüsünde eğitim ve öğretimlerine devam edebileceklerdir.

16.ÖZEL ÖĞRENCİLİK İÇİN BAŞVURULAR NE ZAMAN?

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı güz dönemi ve öncesinde Ukrayna’daki tanınan bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırmış ve yatay geçiş şartlarını sağlamayan öğrencilerin 11-15 Nisan 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar başvuru yapması gerekmektedir. Yatay geçiş başvurusu yapan ancak yararlanamayan öğrencilerin ise 26-29 Nisan 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar özel öğrencilik için gerekli belgelerle beraber ilgili yükseköğretim kurumlarına başvuru yapması gerekmektedir.

17.ÖZEL ÖĞRENCİLER NE KADAR ÖĞRENİM ÜCRETİ ÖDEYECEK?

Özel öğrenci, yükseköğretim kurumlarının önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim ve sınav yönetmelikleri çerçevesinde yetkili kurulları tarafından belirlenen ücreti ödemekle yükümlüdür. Vakıf yükseköğretim kurumları özel öğrencilerden, özel öğrencilik talebinde bulunulan diploma programına kayıtlı Türk vatandaşı öğrencilerin dönem başına ödediği ücretten fazlasını talep edemez.