fbpx
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Erasmus

İşletme (Türkçe)

AKADEMİK

FAKÜLTELER
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

Erasmus+ Programı, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve gençlik alanında 2007 – 2013 yılları arasında uygulanmış olan Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programlarının yerine uygulanacak olan yeni bir programdır.

 

İstanbul Arel Üniversitesi Erasmus+ Ofisi 2010 yılından bu yana gençlere ve yetişkinlere hizmet vermek için çalışmakta, gelişen dünyanın gereksinimlerine uyum sağlamakta ve bu gelişim ve değişimi üniversitemiz ile buluşturmak için çalışmaktadır. Erasmus+ kapsamında yükseköğretimde öğrenci öğrenim hareketliliği, öğrenci staj hareketliliği, öğretim elemanı hareketliliği ve personel hareketliliği projelerinin yanı sıra eğitim seviyesi ve dil kısıtlaması olmadan yararlanılabilecek olan uluslararası gençlik değişimleri, eğitim kursu programları, seminerler, konferanslar, iş gölgeleme ziyaretleri, çalışma ziyaretleri ve gönüllülük fırsatlarını da gençlerin hizmetine sunmaktadır. Bu projeler ile Avrupa’nın birçok yerine hareketlilik gerçekleştirmek mümkün olduğu gibi, Avrupa dışında da birçok ülkede gerçekleşen programlara Erasmus+ sayesinde katılmak mümkündür. Erasmus+, bilginin, teknolojinin ve yeniliğin ülkemize getirilmesi ve yine üniversitemizde üretilen bilgi, teknoloji ve yeniliğin yurt dışında tanıtılması için olduğu kadar kültürlerarası öğrenmenin, yaygın öğrenmenin, sargın öğrenmenin, akran eğitiminin, yaşayarak öğrenmenin ve hayat boyu öğrenmenin de kullanılması ve yaygınlaşması için önemli bir araçtır.

 

Öğrenci Öğrenim Hareketliliğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin belirtilen başvuru ve İngilizce dil sınav (ya da eşdeğer) kriterlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu kriterler aşağıda yer almaktadır:

 

Başvuru Kriterleri:

 

  1. Ön lisans ve Lisans öğrencileri için 2.20/4.0, Yüksek Lisans ve Doktora için ise 2.50/4.0 ağırlıklı ders ortalamasına sahip olmak (henüz transkripti oluşmamış birinci sınıf öğrencileri için bir önceki eğitim kademesinde alınan mezuniyet notu kullanılacaktır).
  2. Nihai başarı notu hesaplanırken ağırlıklı ders ortalaması %50, yabancı dil bilgisi %50 etki edecektir.
  3. Yapılacak yabancı dil sınavına başvurduğu halde katılmamış ve seçildiği halde erasmus hareketliliğine katılmayan öğrenciler, bir sonraki erasmus hareketliliği başvurusunda “-10 puan” düşülecektir.
  4. Üniversitemize kayıtlı, tam zamanlı tüm öğrenciler (örgün öğretim öğrencileri) başvurabilir. Hazırlık sınıfı ve uzaktan eğitim öğrencileri başvuramaz. Her bölüm için sıralama hakkaniyet ilkesi çerçevesinde ve bir önceki dönem kontenjanı baz alınarak belirlenecektir.

 

 İngilizce Dil Sınav Kriterleri:

 

  1. İngilizce Dil Sınavı yüz yüze yazılı ve sözlü olarak Tepekent ve Cevizlibağ yerleşkelerinde gerçekleştirilecektir. Ayrıntılı bilgi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından üniversitemiz web sitemizde duyurulacaktır.

 

  1. İngilizce Dil Sınavı üniversitemizin Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından hazırlanacaktır. Bu sınavın haricinde kabul edilecek dil sınavları ve puan koşulları aşağıdaki gibidir:
  • YDS (en az 60 puan), YÖKDİL (en az 60 puan), TOEFL iBT (en az 80), IELTS (en az 6.5)
  1. Dil Sınav notu 100 üzerinden değerlendirilmesi durumunda konuşma düzeyinin ağırlığı en fazla 25’tir ve toplam başarı notuna etkisi en fazla %12,5’tir.

 

Erasmus ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir.

 

https://erasmus-plus.arel.edu.tr/

 

Erasmus Öğrenim Hareketliliği İş Akışı= https://arelim.arel.edu.tr/dosya/3c0ca5c0-3591-4083-b626-953efdcb3635

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ İŞ AKIŞI= https://arelim.arel.edu.tr/dosya/4d7bb293-0260-4579-81d1-65a18fff8197

Bölüm Hakkında

Fakülte Duyurularıİstanbul Arel Üniversitesi

Duyurular, Haberler, Etkinlikler

Arel Duyurular


 

 

Arel Etkinlikler


 

 

Basında Arel


 

 

Arel Haberler