fbpx

Türk Bilim İnsanlarından Dünya Kimya Endüstrisine ve Bilime Önemli Katkı: Milli Reaktif 30 ülkede Üniter Patent Olarak Tescillendi

Türk Bilim İnsanlarından Dünya Kimya Endüstrisine ve Bilime Önemli Katkı: Milli Reaktif 30 ülkede Üniter Patent Olarak Tescillendi

15.02.2024

İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ArelPOTKAM (Polimer Teknolojiler ve Kompozit Uygulama ve Araştırma Merkezi) Müdürü Doç. Dr. Yeşim Müge Şahin Milli reaktif çalışması ile üniversitemizin ilk uluslararası patent tescillini aldı.

 

İstanbul Arel Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa bilimsel iş birliğinde “Catal’s Reagent” adı verilen yeni bir reaktif ve kit geliştirdi.

Multidisipliner olarak yürütülen patent çalışmalarında Üniversitemiz Öğretim Üyesi ve ArelPOTKAM Müdürü Doç. Dr. Yeşim Müge Şahin, Üsküdar Üniversitesi PROMER Araştırma Merkez Müdürü ve Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Tunç Çatal ve Dr. Öğretim Üyesi Vildan Enisoğlu Atalay; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kimya Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nihal Onul ve Dr. Funda Özkök yer alıyor.

Özgün molekülün sentezi, modellenmesi ve kimyasal özelliklerin belirlenmesiyle geliştirilen reaktif, kit haline getirildi. Dünya kimya endüstrisine ve bilime önemli katkısı olan reaktif, Demir (II) Sülfatın hassas ve kolorimetrik olarak ölçülmesine olanak sağlıyor.

Demir (II) Sülfat ile spesifik reaksiyona giren ve bu bileşiğin varlığını veya miktarını pahalı cihazlara gerek duymadan belirlemeye yarayan reaktif, tıp, kimya, tarım, ziraat ve biyoteknoloji endüstrilerinde kullanılabilecek. Geliştirilen reaktif ayrıca, su sistemleri, biyolojik malzemeler, gıda maddeleri, toprak örnekleri ve sentetik karışımlar vb. gibi pek çok alanda çevre kirliliğine neden olan Demir (II) Sülfat tayini ve miktarının belirlenmesine katkı sağlayacak.

Özellikle Demir (II) Sülfatın ve miktarının belirlenmesinin önemli olduğu alanlar ile laboratuvarlar, üniversitelerde, AR-GE ve endüstriyel amaçlı kullanılabilmesi için reaktif ve kit, kimya literatürüne ve dünya reaktif endüstrisine kazandırıldı. Uluslararası patent olarak tescillenen reaktif ve kit Üniter Patent olarak 30 ülkede tescil hakkı elde etti.

Çalışma ekibi tarafından, sadece Demir (II) Sülfat iyonik bileşiğiyle etkileşime giren ve dünya literatüründe bir ilk olan tiyoantrakinon molekülü özgün bir reaktif olarak sentezlendi. Sonrasında geliştirilen kit ile karışım içeriğindeki Demir (II) Sülfat tayini miktar olarak da farklı renk skalalarında belirlenebilecektir. Kimya endüstrisine ve bilime önemli katkı sağlayacak olan reaktif ve kit, tamamen yerli imkânlarla geliştirilmiş, özgün, inovatif bir ürün olma özelliği taşımakta ve ilgi odağı haline geleceği düşünülüyor.